سرعت کامپیوتر من کند است! چه کارهایی میتونم انجام بدم؟

 در زیر مراحلی را برای کاربران ویندوز می باشد که می تواند سرعت کامپیوتر را افزایش دهد و یا تعیین کند چرا کامپیوتر شما کند عمل می کند.

  • راه اندازی مجدد 

قبل از هر کاری اگر کامپیوتر شما مدت زمان زیادی است که روشن و مشغول به کار است یکبار آن را راه اندازی مجدد یا ریستارت کنید.

  • برنامه های پس زمینه در حال اجرا

یکی از شایع ترین دلایل برای عملکرد کند یک کامپیوتر برنامه های در حال اجرا در پس زمینه می باشد. با فشردن کلیدهای ترکیبی  CTRL + ALT + DEL و ورود به قسمت Start Task Manager  و سپس بخش Windows Task Manager میتوانید ملاحظه کنید چه برنامه هایی در حال اجرا هستند و چه مقدار از CPU و حافظه کامپیوتر را اشغال کرده اند. اگر از ویندوز ۷ و یا بالاتر استفاده میکنید با استفاده از دستور Resmon ( ورود این دستور با استفاده از کلیدهای ترکیبی Win+R  و سپس تایپ این دستور داخل فیلد خالی و سپس کلید enter )می توانید بشکل دقیق تری کارکرد سیستم خود ملاحظه کنید. 

تایپ دستور resmon

و سپس ورود به بخش Resource Monitor

Windows Task Manager  در ویندوز ۷

Windows Task Manager  در ویندوز ۸ و ۱۰

 همانطور که در تصاویر فوق ملاحظه میکنید تمام برنامه ها و فرایندهای اجرایی در کامپیوتر قابل مشاهده است با کلیک بروی تب Applications برنامه هایی که هم اکنون در حال اجرا می باشد را ملاحظه می کنید سایر فرایندهای اجرایی در تب Processes قابل مشاهده است این قسمت همان بخشی است که برنامه ها در پس زمینه ویندوز شما اجرا می شود. با کلیک روی هر آیتم ملاحظه میکنید که چقدر از منابع سخت افزاری سیستم مورد استفاده می باشد. با کلیک راست روی آیتم ها و انتخاب گزینه End Process میتوانید روند اجرایی هر آیتم را متوفق کنید( پیشنهاد ما این است که در این بخش فقط مواردی را که میشناسید End Process کنید).

دستور فوق تا زمانی فعال است که شما کامپیوتر خود را دوباره راه اندازی نکرده اید. پس از راه اندازی مجدد تمامی موارد به حالت قبل اجرا میگردد. برای اینکه بشکل دائم آیتم های مربوطه را غیر فعال کنید تا هنگام بوت شدن ویندوز شما دیگر اجرا نگشته و باعث افزایش سرعت کامپیوتر شما گردد دستور زیر را دنبال کنید.

در ویندوز ۸ و ۱۰ طبق روش زیر عمل میکنیم:

۱- با فشردن کلیدهای ترکیبی CTRL + ALT + DEL، سپس با کلیک بر گزینه Task Manager و یا فشردن کلیدهای ترکیبی CTRL + SHIFT + ESC برای باز کردن Task Manager به طور مستقیم وارد Windows Task Manager میشویم.

۲- بروی تب Startup کلیک کنید.

۳- برنامه ای را که می خواهید از اجرای خودکار آن در هنگام بالا آمدن ویندوز جلوگیری کنید را انتخاب کرده و دگمه Disable را کلیک کنید.

در ویندوز ۷  طبق روش زیر عمل میکنیم:

۱- به ترتیب کلیک کنید  Start > Programs > Startup

۲- در این پوشه هر آنچه را نمیخواهید با راست کلیک پاک کنید.

  • حذف فایل های موقتی

وقتی یک کامپیوتر کار کرده و برنامه های گوناگون را اجرا می نماید فایل های موقت و زائدی بر روی هارد دیسک ذخیره می شود. حذف این فایل های موقتی می تواند کمک بسزایی به بهبود عملکرد سیستم کند. 

در قدم اول ما پیشنهاد می کنیم از ابزار پاکسازی خود ویندوز جهت حذف فایلهای موقت و زائد استفاده نمایید. با کلیک راست روی هر درایو ویندوز می توانید به قسمت Disk Clean up دسترسی پیدا کرده و فایل موقت و زائد را پاکسازی کنید. (تصویر زیر)

 متاسفانه، ابزار Disk Clean up ممکن است بعضی از فایلها را در پوشه موقت ویندوز حذف نکند. بنابراین، ما پیشنهاد میکنیم باقیمانده فایلها رو بصورت دستی حذف کنید. برای اینکار از قسمت Start Menu بخش مربوط به جستجو در قسمت جای خالی عبارت %temp% را تایپ کرده و سپس کلید enter را بزنید. پس از اینکار فولدر حاوی فایلهای بی مصرف و زائد باز میگردد. شما می توانید تمام فایل های موجود در این پوشه را حذف کنید اگر در هنگام پاکسازی پیغامی مبنی بر درگیر فایل در اجرای برنامه ای از ویندوز را دیدید مورد را رد کرده و به پاکسازی ادامه دهید.

  • فضای آزاد دیسک سخت

حداقل ۲۰۰ تا ۵۰۰ مگابایت فضای خالی برای درایو هارد لازم است این فضای موجود اجازه میدهد تا کامپیوتر مبادلات فایلها را با سرعت بیشتری انجام دهد.

  • استفاده از ابزار Disk Defragmenter ویندوز جهت مرتب سازی فایل ها و برنامه ها

 یکی از ابزار مفید ویندوز همین Disk Defragmenter می باشد که عملکرد مرتب سازی فایلها را بر عهده دارد. اگر فرض کنید کتابخانه بزرگی دارید و بشکل مداوم کتابها را از قفسه ها برداشته و پس از استفاده در جایی رها میکنید در پیدا کردن مجدد آنها دچار سردرگمی خواهید شد پس هر از چند گاهی مجبورید کتابهای کتابخانه را مرتب کنید تا در پیدا کردن دوباره آنها با سرعت و نظم بیشتری عمل کنید. این ابزار ویندوز دقیقا همین وظیفه مرتب سازی را برای سهولت و سرعت عمل بیشتر در یافتن مجدد فایلها بروی کامپیوتر بر عهده دارد.

پبیشنهاد میکنیم هر دو ماه یکبار این عمل را برای کامپیوتر خود انجام دهید.

 دسترسی به این ابزار در ویندوز ۷

دسترسی به این ابزار در ویندوز ۸ و ۱۰

  •  اسکن کامپیوتر برای تروجان

امروزه جاسوس افزارها و سایر نرم افزارهای مخرب یک علت بزرگ بسیاری از مشکلات کامپیوتر از جمله کند بودن است. حتی اگر یک آنتی ویروس بر روی کامپیوتر شما نصب شده است، توصیه می کنیم اسکن برای  نرم افزارهای مخرب بر روی کامپیوتر انجام گردد. با استفاده یک اسکنر تروجان کامپیوتر خود را برای یافتن برنامه های مخرب جستجو کنید.

  •  ویروسیابی

اگر کامپیوتر شما به ویروس آلوده باشد یکی از دلایل کند شدن عملکرد آن این آلودگی است. اگر تا کنون آنتی ویروسی روی سیستم خود نصب نکرده اید حتما یک آنتی ویروس اورجینال بروی سیستم خود نصب کنید. آنتی ویروسها با اسکن هوشمند و مداوم سیستم شما مانع ورود انواع آلودگیها شده و حفاظت پایداری را برقرار می کنند.

  • ارتقای سخت افزاری

با مرور زمان و ورود برنامه ها ، بازیهای جدید و همچنین افزایش حجم اطلاعات ما نیاز به ارتقای سخت افزاری برای کامپیوتر لازم میباشد. قطعاتی مانند دیسکهای  سخت ، حافظه های موقت و پردازنده کامپیوتر ها نقش بسیار مهمی در ارتقای عملکرد و سرعت سیستم خواهد داشت.


 

درباره ما

گروه مگنت کامپیوتر یک مجموعه تخصصی عرضه کننده محصولات نرم افزار و سخت افزار در ایران میباشد که با بهره گیری از توان فنی بالا تمامی محصولات عرضه شده خود را تا اتمام زمان گارانتی پشتیبانی کرده و پس از آن نیز کاربران خود را تنها نمیگذارد.

تماس با ما

آدرس:تهران ، فلکه دوم صادقیه ، برج مینا
تلفن مستقیم : ۴۴۰۹۳۷۲۸ - ۰۲۱
فروش : ۰۹۳۰۳۳۳۴۰۵۵
پشتیبانی فنی : ۰۹۱۹۰۰۳۵۰۶۳