آیا کامپیوتر من هک شده است؟

اکثر مشکلات کامپیوتر ما توسط هکرها ایجاد نمی شود. رایج ترین خطر برای یک کامپیوتر ابتدا آلوده شدن با یک ویروس و سپس هک شدن است. پیدا کردن هکرها بروی یک کامپیوتر یا شبکه ای از آنها کار دشواری است علت آن است که یک هکر بصورت پنهانی وارد شده و تمامی اعمالش نیز پنهانی انجام میگردد. در مطلب زیر بیشترین مواردی که نشانگر هک شدن یک کامپیوتر است را بیان می کنیم.

  • برنامه های نصب شده جدید

در برخی شرایط، شما ممکن است برنامه های یا فایل های جدیدی بر روی کامپیوتر خود ببینید. اگر شما تنها کاربر کامپیوتر خود هستید و مشاهده کردید که برنامه جدیدی بصورت خودکار نصب شده است، این می تواند نشانه آن باشد که سیستم شما هک شده است. با این حال،چند دلیل مجاز وجود دارد که چرا یک برنامه جدید ممکن است بر روی کامپیوتر ظاهر شود که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

 سیستم عامل یا برنامه های دیگر با انجام بروزرسانی های مستمر برنامه ها و یا فایلهایی را به صورت خودکار به سیستم اضافه می کنند.

 هنگامی که شما یک برنامه جدید نصب می کنید، ممکن است یک سری برنامه های جانبی، افزونه های مرورگر و پلاگین همراه با آن نصب گردد. بطور مثال وقتی یک برنامه ویژه دانلود فایل از اینترنت را نصب میکنید همراه خود پیشنهادات نصب افزونه های خاص و یا برنامه های جانبی دیگر را همراه خود تحت یک لیست انتخابی در اختیار شما قرار میدهد که اگر آنها را انتخاب کنید همراه با نصب آن برنامه یه سیستم شما اضافه میشوند.

 اگر فکر می کنید شخص دیگری مانند دوست نزدیک یا اعضای خانواده اقدام به نصب برنامه جدیدی کرده اند از آنها بپرسید!


 در موارد فوق شما نباید نگران هک شدن سیستم خود باشید. اما در ادامه لیستی از مواردی را ذکر می کنیم که بودن آنها در سیستم نشان دهنده وجود یک هکر روی کامپیوتر شما بوده است.

 درب پشتی یا همان Backdoor و تروجان ها تا حد زیادی برنامه های رایج نصب شده بر روی یک کامپیوتری می باشد که پس از نصب آنها هک شده است. این برنامه می تواند اجازه دسترسی یک هکر را برای به دست آوردن مقدار زیادی از اطلاعات ذخیره شده بر روی کامپیوتر شما را بدهد.

Backdoor : آسیب‌پذیری خاصی مانند ورودی های محافظت نشده که به هکرها و حمله‌کنندگان این فرصت می‌دهد تا فرایندهای امنیتی عمومی سیستم را دور زده و به صورت غیرمجاز به منابع و اطلاعات دسترسی داشته باشند.

تروجان : برنامه مخربی است که به صورت یک نرم افزار سالم به نظر می‌رسد. یکی از انواع تروجان‌ها، برنامه‌ای است که در ظاهر خود را ناجی کامپیو‌تر شما را از شر ویروس‌هامعرفی می کند اما در حقیقت ویروس‌ها را به سیستم شما وارد می کند.

 کاربران اتاقهای چت عمومی در اینترنت همواره در معرض خطر هک شدن قرار دارند. یکی دیگر از راه های متداول برای یک هکر جهت دسترسی به یک کامپیوتر و یا کنترل از راه دور هزاران کامپیوتر همین اتاقهای چت عمومی در اینترنت است. بطور مثال در طول مدت حضور شما در این گفتگوها همواره لینکهای مهیج جهت کلیک کاربران ارسال میشود که اگر بروی آنها کلیک شود مسلما راهی برای ورود یک هکر باز میشود.

 نرم افزارهای جاسوسی، آنتی ویروس های تقلبی و نرم افزارهای مخرب ممکن است نشانه ای از یک هکر در سیستم شما باشد. سرورهای نا معتبر بروزرسانی آنتی ویروسهای تقلبی و کرک شده میتواند راه را برای ورود هکرها باز کند یا رهنمون شدن شما برای باز کردن صفحات جعلی در اینترنت توسط بدافزارهای وارد شده به سیستم  هکرها را بیش از پیش به شما نزدیک میکنند.

  • تغییر یافتن رمزهای عبور

گاهی اوقات در فضای آنلاین و پس از اینکه شما حساب کاربری همانند ایمیل خود را چک کرده اید ناگهان متوجه تغییر یافتن کلمه عبورخود می شوید در این هنگام ممکن است حساب کاربریتان هک شده باشد. سعی کنید با استفاده از قابلیت فراموشی کلمه عبور در سرویسهای ایمیل به تنظیم مجدد آن مبادرت ورزید. اگر آدرس ایمیلتان نیز تغییر پیدا کرده بود و این گزینه قابل استفاده نبود بلافاصله با پشتیبانی سرویس دهنده حساب کاربری خود تماس گرفته و مراتب را اطلاع دهید. آنها تنها کسانی هستند که قادر به بازنشانی حساب کاربری شما می باشند.

همچنین اگر کلمه عبور ورودی به کامپیوترتان نیز عوض شده بود می تواند دلیل بر هک شدن سیستم شما باشد زیرا هیچ دلیلی وجود ندارد که اینکار به صورت خودکار انجام شده باشد.

  •  ایمیل هک شده

هنگامی که یک حساب ایمیل هک میشود، مهاجم تقریبا همیشه از آن ایمیل جهت ارسال انبوهی از هرزنامه ها و ویروس می کند. اگر دوستان شما، خانواده یا همکاران در حال دریافت ایمیهای مکرر تبلیغاتی از طرف ایمیل شما هستند، مطمئن باشید که آن حساب ایمیل هک شده است  پس سریعا به حساب کاربریتان وارد شده و رمز عبور را تغییر دهید.

نکته : همواره مراقب خواندن ایمیلهای مزاحم (اسپم) باشید در صورت کلیک بروی لینکهای ارسال شده در متن این ایملیها و یا باز کردن فایلهای ضمیمه شده خطر هک شدن ایمیل شما را افزایش می یابد.

  • افزایش فعالیتها و اضافه بار روی شبکه

برای هر گونه حمله هکرها برای کنترل یک کامپیوتر، نیاز به یک اتصال از راه دور لازم می باشد. وقتی کسی بر بستر اینترنت از راه دور به کامپیوتر شما متصل شود موجب کندی سرعت اینترنت میگردد با نفوذ یک هکر به یک سیستم این نفوز همانند حمله زامبی ها گسترش می یابد و موجب کندی سرعت در ارتباطات اینترنتی میگردد.

نصب یک برنامه نظارت بر پهنای باند بر روی کامپیوتر می تواند کمک موثری جهت مدیریت اتصال و استفاده برنامه ها از پهنای باند و اتصال به اینترنت باشد و همچنین هر فعالیت مشکوک و اضافه ای را نشان دهد.

  • درخواست دسترسی برنامه های ناشناخته 

برنامه های امنیتی کامپیوتر و فایروال کمک موثری در محدود کردن دسترسی برنامه ها به شبکه اینترنت برای اهداف امنیتی می باشد. وظیفه فایروال سیستم ( یا فایروال آنتی ویروس ) کنترل دسترسی های ورودی و خروجی سیستم می باشد. اگر فایروال سیستم شما اتصال دسترسی برنامه ناشناخته ای را به شبکه خارجی نشان میدهد ممکن است سیستم شما تحت نفوذ هکرها باشد. اگر شما نمی دانید کدام برنامه نیاز به دسترسی به اینترنت را دارد پیشنهاد میکنیم که تمام دسترسی های ناشناخته به اینترنت را مسدود ساخته و فقط برنامه های شناخنه شده را مجاز به دسترسی به اینترنت قرار دهید.

  • پاک شدن برنامه های امنیتی از سیستم

اگر برنامه آنتی ویروس کامپیوتر، برنامه های ضد تروجان، فایروال حذف یا غیر فعال شده باشد، می توانید نشانه ای از یک کامپیوتر هک شده باشد. یک هکر ممکن است برای مخفی کردن هشدارهایی که این برنامه ها هنگام شناسایی مورد مشکوک میدهند اقدام به غیرفعال کردن و پاکسازی آنها کند.

  • انجام کارهای خودکار توسط کامپیوتر

وقتی کسی از راه دور به یک کامپیوتر متصل میشود می تواند کنترل همه امور را در آن کامپیوتر در دست بگیرد درست مانند اینکه پشت سیستم نشسته باشد. برای مثال، حرکت خودکار نشانگر موس و یا تایپ نشان میدهد که کنترل کامپیوتر شما دست شخص دیگری بوده و این به معنای هک شدن سیستم شما می باشد. 

  • تغییر صفحه خانگی مرورگر اینترنت و یا اضافه شدن نوار ابزار جدید به آن

اگر متوجه شدید که پیکربندی مرورگر اینترنت کامپیوتر ناگهان تغییر کرده است، این ممکن است نشانه ای از ویروس و یا عفونت مخرب باشد. نمونه هایی از تغییرات ناگهانی مرورگر شامل تغییر آدرس صفحه اصلی، اضافه شدن نوار ابزار جدید و یا تغییر موتور جستجوی پیش فرض  مرورگر به چیزی که شما نمی خواهید.


 

درباره ما

گروه مگنت کامپیوتر یک مجموعه تخصصی عرضه کننده محصولات نرم افزار و سخت افزار در ایران میباشد که با بهره گیری از توان فنی بالا تمامی محصولات عرضه شده خود را تا اتمام زمان گارانتی پشتیبانی کرده و پس از آن نیز کاربران خود را تنها نمیگذارد.

تماس با ما

آدرس:تهران ، فلکه دوم صادقیه ، برج مینا
تلفن مستقیم : ۴۴۰۹۳۷۲۸ - ۰۲۱
فروش : ۰۹۳۰۳۳۳۴۰۵۵
پشتیبانی فنی : ۰۹۱۹۰۰۳۵۰۶۳