یک کامپیوتر اپل مکینتاش در معرض خطر ویروسی شدن قرار دارد یا خیر؟ پاسخ کوتاه به این سوال بله است.

یک کامپیوتر اپل مکینتاش می تواند ویروسی شود اما نه به اندازه و شدت کامپیوتر هایی که سیستم عامل ویندوز دارند. با این حال، کامپیوترهای اپل مکینتاش با بدست آوردن سهم بازار توسط مردم بیشتر استفاده می شوند و همزمان با این فرایند خطر آلوده شدن به ویروس نیز بیشتر می گردد.

در زیر برخی از دلایل که چرا کامپیوترهای اپل مکینتاش تا بحال نسبت به کامپیوترهایی با سیستم عامل ویندوز درصد آلودگی به ویروس بسیار کمتری داشته اند و همچنان هم احتمال کمتری دارد که به ویروس آلوده شوند را مشاهده می کنید:

۱- نسخه های جدید سیستم عامل اپل مکینتاش مانند Mac OS X بر پایه هسته یونیکس که یکی از قدیمی ترین و امن ترین سیستم عامل در دسترس میباشد ساخته شده است.

۲- مایکروسافت ویندوز خیلی بیشتر از سیستم عامل اپل مکینتاش توسط مردم استفاده می شود. همین استفاده بیشتر و عمومیت آن را به یک هدف بسیار بهترو آسان تر برای ویروس ها تبدیل کرده است. تمرکز انواع حملات ویروسی و سایبری بعلت عمومیت استفاده روی سیستم عامل ویندوز بسیار بیشتر است.

۳- بسیاری از نویسندگان ویروس کامپیوتر بیشتر با پلت فرمهای  آی بی ام و مایکروسافت ویندوز کار می کنند این بدان معنی است که راه آسان تر برای آنها ساخت یک ویروس برای همان پلت فرم است.

۴- بسیاری از ابزارها، اسکریپت ها، و کدهای مورد استفاده برای ایجاد ویروس یا تروجان برای مایکروسافت ویندوز طراحی شده است.


تهدید افزونه ها و پلاگینها

اگر چه سیستم عامل اپل امن تر از بسیاری نسخه های ویندوز می باشد، اما نرم افزار اضافی، پلاگینها و افزونه های مختلفی که به اینترنت متصل میشوند می تواند آسیب پذیری های امنیتی اپل را تهدید کند. رایج ترین راه برای حمله به یک کامپیوتر مک از طریق نرم‌افزارهای متفرقه و پلاگین ها مانند نرم افزار Adobe Reader، فلش، و جاوا می باشد.  امروزه اکثر کاربران مک این پلاگینها و افزونه ها را نصب شده و فعال بر روی کامپیوتر خود دارند .

تهدیدات دیگر امنیتی

اگر چه یک کامپیوتر مک کمتر مستعد ابتلا به ویروس هاست اما کاربران مک هنوز هم می توانند قربانیان اسب های تروجان، کلاهبرداری فیشینگ، و دیگر کلاهبرداری های آنلاین باشند. اگر شما یک کاربر کامپیوتر اپل هستید، ما هنوز هم در مورد چگونگی حفظ امنیت خود در فضای آنلاین توصیه اکید میکنیم در نظر داشته باشید درصد تهدیدات آنلاین برای کاربران اپل میکنتاش بالاست.

در نظر داشته باشید امنیت ۱۰۰٪ برای یک کامپیوتر با سیستم عامل مک، ویندوز و حتی لینوکس وجود نداشته و  همه در معرض خطر آلوده شدن با یک ویروس و یا نرم افزارهای مخرب دیگر قرار دارند.


 

درباره ما

گروه مگنت کامپیوتر یک مجموعه تخصصی عرضه کننده محصولات نرم افزار و سخت افزار در ایران میباشد که با بهره گیری از توان فنی بالا تمامی محصولات عرضه شده خود را تا اتمام زمان گارانتی پشتیبانی کرده و پس از آن نیز کاربران خود را تنها نمیگذارد.

تماس با ما

آدرس:تهران ، فلکه دوم صادقیه ، برج مینا
تلفن مستقیم : ۴۴۰۹۳۷۲۸ - ۰۲۱
فروش : ۰۹۳۰۳۳۳۴۰۵۵
پشتیبانی فنی : ۰۹۱۹۰۰۳۵۰۶۳